A női hormonális időszak végén beköszönt a változókor, amely a klimax időszaka. Ez egy természetes folyamat, amely nagyjából 50 éves kor környékén jelentkezik – de ez egyénenként eltérhet. Korábban vagy később is jelentkezhet, ezt befolyásolhatja, pl. genetika, életmódvitel.
Mi az a menopauza?
A szervezet kevesebb ösztrogént termel, amely növeli az FSH szintet, amely szabályozza a peteérést. Ennek hatására megszűnik a rendszeres menstruáció, ezáltal a petefészkek működése leáll. Ezt az állapotot hívjuk menopauzának.
Mik az első tünetei?
- Hirtelen súlygyarapodás
- Rendszertelenné, kiszámíthatatlanná váló ciklusok vagy teljes kimaradás
- Különféle vérzési rendellenességek
- A mellek érzékennyé válnak
- A legklasszikusabb tünet a hőhullámok: hirtelen hőérzetet jelentkezik a mellkason és arcon, a bőr is kipirosodhat. Ezek akár 10 percig is tarthatnak. Éjjel a leggyakoribbak.
- Migrén
- Hangulatingadozás
- Alvászavar
- Gyakoribb a vizelési inger
- Csökken a libidó
- Hüvelyszárazság
Mi várható?
A menopauza tüneteinek fennállása változó. Van akinek pár hónapig, de van akinek évekig tart.
Amennyiben az illető a perimenopauzális szakaszba lépett, megteheti a megfelelő lépéseket egészségmegőrzés céljából, illetve hogy elkerülje a menopauzához köthető egészségügyi kockázatokat, amely közé tartozik: csontritkulás, emelkedett vérnyomás, magas koleszterin szint, illetve nagyobb kockázat szívbetegség kialakulására.
Létezik egy otthoni immunpróba, amely segítségével korai státuszban is észlelhető a menopauza. Az FSH Gyors Teszt antitestek kombinációját veszi alapul, többek között a monoklonális anti-FSH antitestekét. A teszt vizeletből végezhető el, melynek során az abszorbens csíkot kell vizeletbe mártani/ vizeletsugárba helyezni, ezek után a kontroll ablakban található jelzések alapján megállapítani az eredményeket.